PLENDERU
Najlepszy hotel w Krakowie

Co oznaczają gwiazdki hotelowe i kto je przyznaje

Wybór noclegu to jedno z najtrudniejszych zadań – niezależnie, czy organizujesz wyjazdy służbowy, czy wypoczynkowy. Pomocnym wskaźnikiem jakości obiektu mogą okazać się gwiazdki. Niewiele osób jednak wie, na jakiej podstawie są one przyznawane, co oznaczają gwiazdki hotelowe i ile gwiazdek może mieć hotel. 

W dalszej części tekstu poznasz wszystkie szczegóły dotyczące tego odznaczenia. Dzięki tej wiedzy nie spotkasz więcej przykrych niespodzianek w czasie podróży. 

Co oznaczają gwiazdki hotelowe? Podstawowe informacje

Na ilość przyznanych gwiazdek składa się wiele czynników. Zaliczyć do nich możemy m.in.: 

  • lokalizację,
  • profesjonalizm, umiejętności i wykształcenie obsługi,
  • ilość sposobów płatności w recepcji,
  • wyposażenie pokoi,
  • udogodnienia,
  • usługi dodatkowe (np. gastronomiczne, organizacja bankietów),
  • wystrój. 

To jedynie podstawowa lista, która ma znaczenie dla komfortu gości. Do pełnej oceny pozostają kwestie techniczne, lecz tym powinni przejmować się właściciele i zarządcy poszczególnych hoteli.

Kto przyznaje gwiazdki hotelowe?

Wiesz już, co oznaczają gwiazdki i jaki mają wpływ na miejsce w rankingu? Zastanówmy się nad tym, kto przyznaje gwiazdki hotelom. Polskie prawo wymusza od właścicieli obiektów noclegowych, by zgłosili oni swoją działalność do obowiązkowej inspekcji. Do krajów mających podobne przepisy należą m.in.:  Holandia, Belgia, Węgry, Włochy i Hiszpania. 

Organem odpowiedzialnym za przyznawanie gwiazdek są Marszałkowie Województw. Powołują oni komisję, która składa się ze specjalistów z dziedzin hotelarstwa, przedstawicieli Sanepidu i Straży Pożarnej.
Jak czytać oznaczenia?


Poniżej przedstawiamy krótki opis tego, czego możesz spodziewać się w poszczególnych hotelach.

1 gwiazdka

Hotele 1 gwiazdkowe posiadają zazwyczaj w pokojach: łóżko, szafę i szafkę nocną. Łazienka najczęściej znajduje się na korytarzu. Na próżno szukać mini barku, czy telewizora ze smart TV. 

2 gwiazdki

Można powiedzieć, że hotele 2-gwiazdkowe są najczęściej spotykane na mapie obiektów noclegów w Polsce. Znajdziemy w nich m.in. prywatną łazienkę, kosmetyki, lampkę nocną, czy telewizor. Recepcja powinna być dostępna przez całą dobę i zapewnić gościom możliwość płatności przy pomocy kart płatniczych. 

3 gwiazdki

Do ww. standardów dodaj restaurację, Wi-Fi, dwujęzyczną wyspecjalizowaną obsługę, większy metraż, duże lustro, bogatą ofertę śniadaniowo-obiadową, a nawet sejf. Niektóre hotele 3-gwiazdkowe oferują dostępność gabinetów odnowy biologicznej, czy mini SPA.

4 gwiazdki

Hotele 4-gwiazdkowe wyposażone są dodatkowo w centra biznesowe. Organizowane są w nich konferencje, szkolenia i imprezy firmowe. Obiekty posiadają sale bankietowe, przystosowane do ważnych uroczystości i ceremonii. Zapewniają także usługę cateringową i kompleksową obsługę podniosłych wydarzeń. 

5 gwiazdek

Czym zaskoczy nas hotel 5-gwiazdkowy? Weźmy wszystko, co zostało wymienione i zróbmy to lepiej, w ładniejszym miejscu i z bardziej profesjonalną obsługą. Hotele 5-gwiazdkowe to najwyższy światowy standard. Istnieje tylko jeden hotel, który posiada specjalną notę 6 gwiazdek i jest nim Burdż al-Arab.

 

« powrót
zwiń »